saatleri ayarlayın, müzede selfie günü geliyor 

5b46206019b1f.image

Louvre Müzesi’nin geçtiğimiz yıl, doğumunun 300. yılında bir Delacroix sergisi açması ve okulların bitimi sürecinde Beyonce ile Jay Z’yi APES**T şarkısına klip çekmeleri için müzede konuk etmesi sonucu ziyaretçi sayısını  yüzde 25 oranında artırmıştı. Gece ziyaretlerini teşvik etmek ve müzelere gençleri çekebilmek amacıyla ikili ile uzun süredir bir çalışma yürüten Louvre’dan açıklanan rakamlara göre geçtiğimiz yıl ziyaretçilerinin yüzde 50’si 30 yaş altında (ki bu bir mucize) ve çoğu da klibin çekildiği karelerin peşindeydi. Yani görev tamamlanmış, Amerikan rüyasının ikoncanları başyapıtları yeni nesille buluşturmayı başarmıştı.

Müzeler arasındaki rekabetin yanı sıra gençlerin müzelere ilgisini artırmak üzere her yıl yeni bir proje ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de 2015’ten bu yana uygulanan “Müzede Selfie Günü.” Genellikle fotoğraf çekmenin yasak olduğu müzelerin bu yönüyle 30 yaş altı için oldukça sıkıcı gelebileceğini düşünenler çıkmış belli ki ve izin çıkmış. Her yıl 16 Ocak günü “Müzede Selfie Günü” kapsamında bu yıl T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve ören yerinde selfie çekmek serbest.

Bana daha ilginç gelen ve asıl örnek alınması gereken ise Louvre Müzesi gibi büyük bir geleneğe sahip bir müzenin -üstelik Fransa gibi dil ve kültüre sonsuz bağlı bir ülkenin sembol müzesi-, zamana ayak uydurarak, Amerikalı pop ikonlarını kendini dünyaya tanıtması için seçmesi. Çok mühim bir hatırlatma, müze milyon eurolar döktüğü bu süreçte dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi unvanını kaybetmiş değildi ama ziyaretçi profilindeki değişim, yaş ortalamasının yükselmesi müzeyi bir renovasyon sürecine itti.

Neden Jay Z ve Beyonce, neden Kanye West ve Kim Kardashian değil?

Jay Z ve Beyonce’nin Louvre müzesi ile ilk işbirliği 2014 yılında başladı. İkili için müzenin kapalı olduğu saatler özel bir gezi ayarlanmış, kızlarıyla birlikte müzede gönüllerince gezmişlerdi. Bu gezinin en tuhaf fotoğrafı, Jay Z ve Beyonce’nin Mona Lisa’ya “fazla” yaklaşmış olduğu fotoğraftı. Çift olarak prestij ve dolayısıyla daha çok kazanç elde etme amacıyla kendilerini sanat dünyasının ortasına bu geziden yıllar evvel atıveren çift, müzeyedelerden müzayedelere, sanatçı atölyelerinden sergi açılışlarına hali hazırda koşturuyordu. Elbette aralarında 4,5 milyon dolar vererek aldıkları Basquiat dahil birçok sanat eserinden oluşan koleksiyonlarının hakkını da teslim etmek lazım.  Bu arada Beyonce’nin hamileliğini doğruladığı gün ve ikizlerin fotoğrafını paylaşmasının da twitterda kırdığı rekorları unutmamak lazım. Neden Kanye ve Kim değil, çünkü onlar “sanatsal” bir çift değil, son ABD seçimlerinde Kanye’nin Trump için ölüp bittiği, onu çok sevdiğini anlattığı tweetlerinin mürekkebi daha kurumadı bile. Şaka bir yana, Kim Kardashian’ın hedefi lüks markalar, kozmetikten takıya, kıyafetten otomobile lüks markaların reklam yüzü olmak, onların böyle sıkıcı müze etkinlikleriyle pek bir işi yok. Mesele kariyeri nasıl planladığınla ilgili yani, asıl neden bu.

Delacroix mi Jay Z ve Beyonce çifti mi?

Louvre bu yıl Amerikalı ikon çifte bir basın önünde teşekkür etti. Fakat Delacroix sergisinin hakkını da teslim etti. Geçtiğimiz yıl müzenin ziyaretçi sayısı iki milyon 2 MİLYOOON kişi arttı. Romantik dönemin en tanınmış ismi Delacroix’nın, aralarında “La Liberté guidant le peuple (Liberty Leading the People)” yani “İnsanlara rehberlik eden özgürlük” adlı 1830 yapımı tablosunun da yer aldığı sergisi mi yoksa günümüz normlarına göre fenomen kabul edilen ve kariyerlerini ABD başkanları titizliğinde yöneten Beyonce ve Jay Z mi bu artışta daha etkili oldu bilinmez. Yani mevzu sadece müzede selfie çekmekte değil, müzeleri birer kültür projesi, birer iç-dış politika meselesi gibi ele almak lazım. Elbette sonrasında ziyaretçi sayısını artırmak için her tür etkinliğe iştirak edilir.
Sanırım, #MüzedeSelfie etkinliğine Türkiye’den de bazı şöhretler katılacak ama onların kim olacağı şimdilik belli değil. Onlara da muhtemelen bana gönderilen iki paragraflık basın bülteni yollanacak ve şöyle yazacak: Daha önce, Jay-Z ve Beyonce çiftinin Paris’teki Louvre Müzesi’nde selfie çekmeleri ile daha da popülerleşen Müzede Selfie Günü kutlamaları müze ve örenyerlerinde çekilen selfie’lerin #MüzedeSelfieGünü, #MuseumSelfieDay, #MüzedeSelfie etiketleri ile sosyal medya platformlarında paylaşılması üzerine tasarlanmış bir gündür.

Ama gördüğünüz gibi mesele Jay Z ya da Beyonce meselesi değil, ha şu var, kimin gidip selfie çektireceği çok mühim de değil. Müzelere selfie çekmeye ve kendinizi göstermeye değil, kendimizi unutup dünyada önce ve bugün bizden başka insanların da yaşadığını hatırlamaya, onların duygularını ve zihinlerini hatırlarken, kendimizi unutmaya gitmeliyiz. Mesele bence bu.
YOW YOW!!!

not: En sevdiğim Jay Z – Beyonce şarkısı – Bonnie and Clyde.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s