keçe

Sen pek beğenmesen de yörükler arasında bir adım sanım var benim.
Daha önce söylemiştim, son yörükler de dağlardan indi.
Keçe çadırlarda bana ayrılan bir oda, odanın içinde bir mum, mumun altında bir ahşap sini. Gümüş siniye bakınca herkes kendini, ahşabına bakınca n’apılırsa yapılsın herkes seni görür. İyi anlamda söylüyorum, kim bir ağacın gövdesine gözlerini diktiğinde, halkaların arasında kendi fotoğrafının belirivermesini istemez ki?
Fotoğraf demişken, Harran’da bir kadınla tanışmıştım, yaşlıca. Elimde fotoğraf makinasını görünce, kocasını tutup kolundan getirdi, yan yana durdular, çek dedi fotoğrafımızı, çektim. Bir başka dilde gerçekeşti bütün bunlar. Hiç fotoğrafları yokmuş, yan yana bir fotoğrafımız yok, çek de olsun dedi. İstanbul’a döndüğümde yolladım bir tane yaptırıp. Ulaştı mı bilmiyorum.
Ne zamandır Harran’a gitmiyorum. Yan yana bir fotoğrafımın olmadığı insanları ne kadar sevmiş olduğumu düşündüm, hatta onları daha çok seveyim diye, bir fotoğraf çektirmemek için özel bir çaba sarfedildiğinden kuşkulanmıyor değilim.
Zarar.
Anlamıyorsun demiyorum, onun yerine kabahatli çıkarıyorum kendimi. Kolayıma geliyor böylesi, kabahat barışmak isteyenlere özgü bir erdem. Kabahatten arta kalan taraflarımla gözlerimi bağlıyorum, benim de görmek istemeyeceğim şeyler var bu hayatta.
Yazıyorum diye çok bir şey yapıyorum gibi görünse de dikey ve yatay olarak baktığımızda, aynı masanın başında, aynı sandalyede, aynı ifadeyle, belki de henüz tamamlamadığım o tek bir mektubu bitirmeye çalışır gibi yazıyorum. Kafka’nın babasına yazdığı mektubu düşünürsek, birileri birilerini balık gibi parçalayabilir hikayenin sonunda, mühim değil. Talibim buna da.
Kar suyu sağ olsun, yeni bir çiçek açtırdı, biriktiği yerden su içti hayvanlarım.
Baharın öyle ya da böyle geleceğini yine bu su sayesinde anladık, ben, yörükler, otlarım ve hayvanlarım.

Kim bilir ne dedim yine, neyi incittim yerinden.
Ekeceğim kendimi sonunda ağaçlarımın yanına, murat uyurkulak okurken uzayıp gideceğim.
Yaptıracaksınız bunu bana.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s