O araç hâlâ yanıyor

Cezaevi aracı yangını hâlâ sürüyor. Kayseri Başsavcılığı bozuk aracı satınalan Adalet Bakanlığı yetkililerine kusur bulmazken, aracın içindeki iki rütbeli ve bir şoförü sanık sandalyesine oturtacak

16 Eylül 2011’de Van’dan İstanbul’a mahkum taşıyan cezaevi aracı yangınında beş mahkum yanarak hayatını kaybetmişti. Olayın ardından yapılan soruşturmada aracın içerisinde bulunan üç kişi hakkında dava açılması söz konusu ancak bu üç isim arasında herhangi bir Adalet Bakanlıı yetkilisi ya da bürokratı bulunmuyor.

ADALET BAKANLIĞI’NA KUSUR BULUNMADI

Bilirkişi incelemesi, yanan cezaevi aracının şasi numarasına dayanılarak henüz deneme sürüşünde arızalı bir araç olduğunu ortaya çıkarmıştı. Buna göre, tıpkı yanan araç gibi daha yüzlercesi Otokar firmasından, ihale yolu ile arızalı bir şekilde satın alındı. Ölen mahkumların yakınlarının avukatları tarafından savcıya sunulan dilekçede olayın gerçekleştiği süreçte, araçların durakladığı, Van, Muş ve Metris cezaevleri yetkililerinin yanısıra, araçların alımında onayı bulunan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü hakkında da inceleme yapılması talep edilmişti. Ancak savcılık hazırladığı fezlekede yalnızca aracın içerisinde bulunan araç komutanı İsmail Bostan, araç komutan yardımcısı Mustafa Kayalı ve aracın iki şöforünden biri olan Cafer Sarı hakkında dava açılmasına karar verildi. Dava Kayseri Başsavcılığı Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Mahkum yakınlarının avukatların “İhmalli davranışla ölüme sebebiyet vermek” suçu ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin de davaya dahil edilmesi talebi de bu şekilde reddedilmiş oldu. Adalet Bakanlığı kendi bürokratlarını beş insanın yanarak can verdiği bu olaydan haklarında soruşturma dahi açmadan sıyırmış oldu. Hukukî sürece bakıldığında basit bir trafik kazasıymış gibi görünen olayda, cezaevi aracının arızalı bir şekilde Adalet Bakanlığı tarafından satın alındığı, yola çıktıktan sonra 200 kilometre arızalı bir şekilde yoluna devam ettiği göz ardı ediliyor.

KONUYLA İLGİLİ DAHA ÖNCEKİ HABERLERİM İÇİN:

CEZAEVİ NAKİL ARACI YANGININDA SUÇLU KİM?

http://wikibedia.me/2012/02/14/cezaevi-nakil-araci-yangininda-suclu-kim/

CEZAEVİ ARACI YANGININDA BÜYÜK İHMAL

http://wikibedia.me/2011/09/22/cezaevi-araci-yangininda-buyuk-ihmal/

BİR GÜNDE İKİ KARAR

http://wikibedia.me/2011/09/20/cezaevi-nakil-araci-bir-gunde-iki-karar/

CEZAEVİ NAKİL ARACINA NEDEN GİZLİLİK KARARI KONDU?

http://wikibedia.me/2011/09/20/cezaevi-nakil-araci-dosyasina-neden-gizlilik-karari-kondu/

CEZAEVİ ARACI İHALELERİ BAŞLASIN

http://wikibedia.me/2011/09/17/cezaevi-araci-ihaleleri-baslasin/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s