Cezaevi nakil aracı: Bir günde iki karar!

İstanbul’dan Van’a giderken Kayseri’de yanan ve içerisinde beş mahkumun can verdiği cezaevi nakil aracı dosyasında önemli bir gelişme yaşandı.

Dosyaya konulan gizlilik kararı kaldırıldı ve karar ölen mahkumların avukatı Necdet Edemen’e intikal etti. Savcılığın dosyaya gizlilik kararı alması nedeniyle merhum müvekkillerine dair hiçbir bilgi alamayan fakat bugün gerçekleşen son dakika gelişmesini açıklayan Necdet Edemen daha umutlu konuştu:

“Bugün Pınarbaşı Asliye Ceza Mahkemesi tarafından telefonla arandım ve gizlilik kararına itirazımızın kabul edildiği, tutanaklar ve dosyayı alabileceğim söylendi. Bundan sonra ölen mahkum yakınları ile birlikte nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz.”

JET YÖNETMELİK
Cezaevi nakil aracı yangınının yankıları sürüyor. Beş mahkumun yanarak yaşamını kaybettiği İstanbul-Van arasındaki nakilin dosyasına savcılığın gizlilik kararı koyma nedeni hala sürerken, bugün Resmî Gazete’de de kritik bir haber yayınlandı. Dördü tutuklu biri hükümlü tutuklu -yargıtay süreci devam eden- beş mahkumun neden video ya da tele konferansla duruşmaya çıkarılmadığı sorusu yankılarını sürdürürken, Resmi Gazete, 15 gündür onay bekleyen “Ceza mahkemelerinde ses ve görüntü bilişim sisteminin kullanılması” yönetmeliğinin onaylandığını açıkladı.

Buna göre artık soruşturma ve kovuşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı, hakim veya mahkemece dinlenilmesine gerek görülen kişilerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi kullanılarak dinlenilmesi, kayda alınması, saklanması ve bunun için teknik altyapının kurulmasına ilişkin usuller düzenlenecek.

Reklam

Cezaevi nakil aracı: Bir günde iki karar!” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s